
Esperantyści lubuscy
Kronika aktywności lubuskich esperantystów
13.12.2003 r. Zielona Góra
Dwunaste spotkanie esperantystów odbyło się w Palmiarni. Dyskutowano o prasie esperanckiej. Po zebraniu 9 osób zamówiło abonament gazety polskich esperantystów pt. „Pola esperantisto”. Z okazji przypadającej 15 grudnia rocznicy urodzin L.L.Zamenhofa wszyscy udali się na ul. Zamenhofa, gdzie pod tablicą pamiątkową poświęconą Mistrzowi złożono kwiaty.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
22.01.2004 r.
Zarząd grupy esperantystów zielonogórskich wystosował pismo do ZGPZE z prośbą o formalne włączenie jej do PZE. W uzasadnieniu podano, że esperantyści lubuscy w liczbie około 10 osób kontynuują działalność istniejącego od lat 70. Oddziału PZE w Zielonej Górze, który w 1995 r. został reaktywowany staraniem Antoniego Beygi.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
28.01.2004 r.
Na zebraniu w Zielonej Górze wybrano delegata na Krajowy Zjazd Delegatów PZE. Został nim Andrzej Kiszkiel z Lubska. W informacji skierowanej do ZGPZE podano, że grupa liczy 20 osób.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
2004
W biuletynie esperantystów niemieckich „Brandenburgia Informilo” ukazało się ogłoszenie o kolejnym międzynarodowym spotkaniu w Sławie zaplanowanym w terminie 3-6 czerwca 2004 r. Zgłoszenia przyjmuje Bożena Pietrzyk.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
28.02.2004 r.
W zebraniu esperantystów w Zielonej Górze uczestniczyło 17 osób. W jego trakcie m.in. poinformowano obecnych o spotkaniu we Frankfurcie, które ma być 30 kwietnia 2004 r. jako powitanie Polski w Unii Europejskiej.
Bożena Pietrzyk opowiedziała o swojej aktywności esperanckiej w ostatnim czasie; nabór na wczasy W Sławie, pośrednictwo w abonowaniu prasy e esperanckiej, spotkanie z prorektorem Uniwersytetu Zielonogórskiego w sprawie propagowania esperanta na uczelni , prowadzenie kursu języka międzynarodowego dla seniorów w Nowej Soli.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
18.03.2004 r.
Na łamach gazety „Ziemia Wschowska” nr 3/89 wydawanej przez esperantystę Andrzeja Szczudło ukazała się notka autorstwa Zofii Szczygieł o lutowym zebraniu esperantystów. Tytuł tekstu brzmiał „Z esperantem do Unii”.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------
30.04.2004 r. Frankfurt
Odbył się festyn z udziałem licznej grupy esperantystów polskich i niemieckich. Z grupy lubuskiej uczestniczyli; Zofia i Ryszard Szczygłowie, Aldona i Andrzej Szczudłowie, Czesław Stykowski, ….
----------------------------------------------------------------------------------------------------------
30.06.2004 r.
W „Gazecie Lubuskiej” ukazał się tekst „Ami znaczy kochać” autorstwa Leszka Kalinowskiego. Opisuje on lekcje języka esperanto prowadzone na Uniwersytecie Zielonogórskim przez Bożenę Pietrzyk, w których uczestniczyło około 50 studentów.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
5-6.06.2004 r.
W Ośrodku PCK w Sławie odbyło się dwudniowe spotkanie esperantystów. Uczestniczyło w nim 27 osób. Była to okazja do ciekawych rozmów nt. języka międzynarodowego, kultury itp.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
19-21.06.2004 r.
W Siedlisku –u Bożeny Pietrzyk przebywała grupa Niemców przygotowujących się do udziału w koncercie muzyki klezmerskiej w Krakowie.
-------------------------------------------------------------
1.08.2004 r.
Z okazji Światowego Kongresu Esperantystów w Pekinie niemiecka organizacja Esperanto- Ligo zorganizowała imprezy w ogrodzie chińskim w Berlinie. Uczestniczyła w nim spora grupa esperantystów lubuskich, m.in. Andrzej i Aldona Szczudłowie.
------------------------------------------------------------------------------------------------------
4.09.2004 r.
W Zielonej Górze odbyło się zebranie koła PZE, w którym uczestniczyło 13 osób. Andrzej Kiszkiel opowiadał o wygłoszeniu prelekcji w Ośrodku Wczasowym w Kosarzynie, Janusz Dyda o spotkaniu w Lubsku, gdzie dzielił się wrażeniami ze swoich rowerowych wypraw po Europie. Janusz Dyda relacjonował również swoją wyprawę do Danii, a Grażyna i Andrzej Krzyżąńscy – do Antwerpii. Ponadto Andrzej i Alicja Kiszkielowie opowiadali o swojej rodzinnej wyprawie przez Europę; Berlin, Belgia, Francja, Włochy. Zaskoczeniem dla uczestników zebrania było zrzeczenie się funkcji przewodniczącej przez Władysławę Kujaczyńską. Jako przyczynę rezygnacji podała przeprowadzkę do Bydgoszczy.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
9.10.2004 r.
W Zielonej Górze odbyło się kolejne zebranie esperantystów, w którym udział wzięło 13 osób. Bożena Pietrzyk poinformowała, że następne zebrania będę w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej. Przedstawiła Wojtka Świtałę z Nowej Soli, który pomaga jej w organizacji działalności esperanckiej na Uniwersytecie Zielonogórskim.
Zofia Szczygieł opowiedziała o pobycie w Bytomiu Odrzańskim 18.osobowej grupy Japończyków, w tym 4 esperantystów.
--------------------------------------------------------------------------------------------------
6.11.2004 r.
W zebraniu w Zielonej Górze uczestniczyło 12 osób. Grażyna i Andrzej Krzyżańscy opowiadali o swojej 7.dniowej wyprawie przez Niemcy do Belgii i Luksemburga. Relacjonowali też spotkanie w ich domu z udziałem Andrzeja Kiszkiela i Japończyka, który odwiedził ich w ramach programu Pasporta Servo. Esperantysta japoński podróżował po świecie już od 3 lat i dopiero za 2 lata ma zakończyć swoją podróż. W Żarach spędził 4 dni.
11.12.2004 r.
W Zielonej Górze spotkało się siedmioro esperantystów. Po złożeniu wiązanki kwiatów pod tablicą Ludwika Zamenhofa wszyscy przeszli do biblioteki na zebranie. Andrzej Szczudło opowiadał o swojej 8.dniowej wycieczce na Kubę – niestety bez wątków esperanckich. Bożena Pietrzyk pochwaliła się, że udzieliła wywiadu dla radia Zachód. Znana reporterka Irena Linkiewicz realizowała audycję pt. „Jak starsi ludzie wypełniają czas” (Bożena – esperantem).
---------------------------------------------------------------------
14.12.2004 r.
We Wschowie zmarł Eugeniusz Piasecki, esperantysta ze Wschowy. Urodzony 23.04.1926 roku w Bojanowie ukończył studia pedagogiczne i przez wiele lat uczył języka polskiego w szkołach wschowskich; podstawowej i LO im. Tomasza Zana. Esperantystą został w latach 70. uzyskując uprawnienia pedagogiczne. Jego esperanckim uczniem i największym powodem do dumy był Leszek Sobkowiak, dziś doktor geografii i mgr sinologii pracujący na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. E.Piasecki był też zapalonym filatelistą. Przez kilka dziesięcioleci korespondował z esperantystami z całego świata, używając języka międzynarodowego do pozyskiwania znaczków.
------------------------------------------------------------------------------
18.01.2005 r.
Na Uniwersytecie Zielonogórskim odbyło się spotkanie z Leszkiem Sobkowiakiem – doktorem geografii, mgr sinologii, esperantystą, który przez 6 lat przebywał w Chinach. Jego wykład miał tytuł „Państwo Środka od środka”.
--------------------------- ------------------------------------------------
29.01.2005 r.
W Gorzowie Wlkp. miało miejsce opłatkowe spotkanie esperantystów lubuskich. W jego trakcie postanowiono połączyć grupę gorzowską z zielonogórską w jedno. Oficjalnie będzie to miało miejsce podczas wczasów w Sławie. W zebraniu udział wzięło 12 osób.
---------------------------------------------------------------
5.02.2005 r.
9 osób dotarło na zebranie w Zielonej Górze. W jego trakcie omówiono przygotowania do już 11. Spotkania esperantystów w Sławie, na które ma przyjechać studenci z Poznania. Obiecują rozreklamować Sławę i esperanto w Internecie. WOJCIECH Świtała opowiadał o aktywności na Uniwersytecie Zielonogorskim koła naukowego REWO, którego opiekunką została Maria Jałocha.
--------------------------
5.03.2005 r.
12 osób spotkało się w Zielonej Górze. Przy kawie dyskutowano o bieżących sprawach środowiska esperanckiego i zamiarach na bieżący rok. Andrzej Kiszkiel przedłożył relację ze współpracy partnerskiej miast Góra w Polsce z Herzbergiem w Niemczech (skanuj załącznik).
----------------------------
9.04.2005 r.
Na zebraniu, w którym uczestniczyło 13 osób omawiano postępy we współpracy Góry z Herzbergiem. W obu miastach zorganizowano kursy języka międzynarodowego. Władysława Kujaczyńska poinformowała, że zaczyna zajęcia z języka esperanto na Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Opracowano plan zajęć na wczasach w Sławie.
-----------------------------------------
27-29.05.2005 r.
70 osób uczestniczyło w międzynarodowych wczasach esperanckich w Sławie. Program i zdjęcia w załączeniu.
--------------------------
28.05.2005 r.
Nadzwyczajne zebranie esperanckie przy udziale 15 członków oraz gościnnie Stanisława Mandraka z ZG PZE postanowiło o połączeniu Oddziału PZE w Gorzowie Wlkp. z Oddziałem w Zielonej Górze. Nowa nazwa; Lubuski Oddział PZE. Przewodniczącą została Władysława Kujaczyńska, zastępcami Andrzej Banas i Andrzej Kiszkiel, skarbnikiem Janusz Dyda, sekretarzem Zofia Szczygieł.
-----------------------------
22.10.2005 r.
ZG PZE na posiedzeniu w Łodzi podjął uchwałę nr 1/2/2005; „Zarząd Główny Polskiego Związku Esperantystów działając na podstawie par. 24 pkt. 1 ust. 5 Statutu powołuje na wniosek osób uczestniczących w zebraniu założycielskim w dniu 28 maja 2005 r. w Sławie – Oddział Lubuski Polskiego Związku Esperantystów z siedzibą w Zielonej Górze”.
---------------------------------------
16-18.06.2006 r.
W Górze, woj. Dolnośląskie zorganizowano imprezę pod nazwą „XI Lubusxa Internacia E-renkontigxo”.
---------------------------------------------
30.09.2006 r.
W czasie Artystycznych Konfrontacji Esperanckich w Poznaniu (ARKONES) odbyło się zebranie lubuskich esperantystów w liczbie 6 osób. Omówiono sprawy bieżące oraz ustalono termin przyszłorocznego Międzynarodowego Spotkania w Lubniewicach, planowanego na 18-20.05.2007 r.
----------------------
18.11.2006 r.
Spotkanie esperantystów lubuskich odbyło się w firmie ROYAL, przy ul. Żeromskiego w Zielonej Górze. Uczestniczyło w nim 9 osób. Omawiano sprawy bieżące.
--------------------------------
9.02.2007 r.
Władysława Kujaczyńska na ręce Andrzeja Kiszkiela złożyła rezygnację ze stanowiska przewodniczącej Lubuskiego Oddziału PZE. W uzasadnieniu swojej decyzji podała „stan zdrowia i sytuację rodzinną”.
---------------
18-20.05. 2007 r.
Ustalone na ten termin XII Lubusxa Internacia Renkontigxo - wczasy esperanckie w Lubniewicach – po raz pierwszy poza Sławą – nie odbyły się.
--------------------------------
27 – 29.08.2007 r.
We Wschowie, u Aldony i Andrzeja Szczudłów w ramach programu Pasxporta Servo przebywała para esperantystów z Bułgarii; Kristina i Petko Kazakov. W czasie trzydniowego pobytu zwiedzili miasto. Pobyt Bułgarów wykorzystano do spotkania w szerszym gronie. Przybyło 10 osób.
-------------------------------------
27.10.2007 r.
Na zebranie do Zielonej Góry dotarło 7 osób. Po raz pierwszy w tym gronie pojawiła się Krystyna Tomczak z Sulechowa – wschowianka z urodzenia, mająca uprawnienia do nauczania języka esperanto. Jest nauczycielką i prowadzi zajęcia z dziećmi ze szkoły podstawowej w Kalsku.
W trakcie zebrania minutą ciszy uczczono śmierć Leopolda Zygilewicza – esperantysty z Gorzowa Wlkp.
Miejscem spotkania była Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. C.K.Norwida, gdzie zorganizowana została wystawa na temat Esperanta. Jej autorem był Antoni Beyga, który zadbał także, aby potem trafiła do Szprotawy, Głogowa i Żagania.
-----------------------------------
15.11.2008 r.
Lubuscy esperantyści w liczbie 13 osób zebrali się w Zielonej Górze. W zastępstwie Andrzeja Kiszkiela zebranie prowadził Andrzej Szczudło. Nową osobą w gronie był Bronisław Gontaszewski, esperantysta zielonogórski aktywny w latach 70. Grażyna i Andrzej Krzyżańscy opowiadali o wizycie pary belgijsko-hiszpańskiej , a Zofia Szczygieł o występie esperanckim grupy teatralnej z Nowej Soli.
Andrzej Szczudło potwierdził, że nadal utrzymuje kontakt z parą Bułgarów, która w ramach Pasxporta Servo odwiedziła go w poprzednim roku. Poinformował też zebranych, zę po zmianie burmistrza w Górze nadal utrzymywane jest partnerstwo miasta z Herzbergiem w Niemczech.
Bożena Pietrzyk uczestniczyła w organizowanych przez Śląski Związek Esperancki we Wrocławiu Międzynarodowych Wczasach Esperanckich w Szczawnie Zdroju, o czym opowiedziała w tarkcie zebrania.
--------------------------------------------
27.03.2011 r.
Zebranie sprawozdawczo – wyborcze w Zielonej Górze.
Andrzej Kiszkiel złożył rezygnację z funkcji przewodniczącego Lubuskiego Oddziału PZE., motywując to brakiem czasu. Na jego miejsce została wybrana Władysława Kujaczyńska, a jej zastępcami zostali Andrzej Banaś i Janusz Dyda. Ryszard Szczygieł został skarbnikiem. Na delegata na Zjazd Krajowy PZE wybrano Władysławę Kujaczyńską.
W dalszej części zebrania Krystyna Worobiej opowiadała o swojej pracy w Gubinie, gdzie prowadzi naukę języka esperanto dla dzieci z klas 4-5 w wymiarze 2 godziny co dwa tygodnie. 13 dzieci z jej grupy odbyło tygodniową wycieczkę do Francji. Korespondują z esperantystami z zagranicy. Inną grupą podopiecznych pani Krystyny są emeryci - 6 osób uczestniczy w zajęciach.
Janusz Dyda opowiadał o Światowym Kongresie Esperantystów w Hawanie w 2010 roku, w którym uczestniczył.
W gronie lubuskim pierwszy raz pojawił się Józef Kubacki.
-------------------------
22.10.2011 r.
9 osób dotarło na zebranie w kawiarni „Deja Vu” w Zielonej Górze. Członkowie koła opowiadali o swoich aktywnościach esperanckich, udziałach w spotkaniach, kongresach, korespondencji itp. Władysława Kujaczyńska relacjonowała swój udział w Bydgoskim Forum Esperanckim. Przedstawiła też plany ZG PZE na przyszłość.
----------------------------------------
17.12.2011 r.
Zebranie w kawiarni „Deja Vu” w Zielonej Górze z udziałem 6 osób prowadziła Władysława Kujaczyńska. Głównym tematem było omówienie działań czynionych na szczeblu ZG PZE.
------------------------------------------------------------
31.03.2012 r.
Podobnie jak poprzednie, zebranie to dotyczyło aktywności Zarządu Głównego PZE. Zmieniono statut, przystąpiono do Europa Esperanto Unio, podjęto uchwałę o przystąpieniu do Związku Stowarzyszeń Forum Ruchu Esperanckiego. Relacjonowała je Władysława Kujaczyńska, która jest członkiem tego gremium. Janusz Dyda opowiadał o Światowym Kongresie Esperantystów w Kopenhadze, w którym uczestniczył razem z Bożeną Pietrzyk. Ponadto wymienił wiele innych międzynarodowych imprez esperanckich, w których sam uczestniczył w 2011 roku.
Władysława Kujaczyńska zaproponowała, aby następne spotkanie odbyło się 12 czerwca br. w Siedlisku.
-------------------------------------------------------
8.06.2012 r.
Esperantyści lubuscy drogą mailową otrzymali informację o rezygnacji Władysławy Kujaczyńskiej z funkcji przewodniczącej Zarządu Oddziału Lubuskiego PZE oraz członka ZG PZE. Jako motywacja została podana „tragiczna sytuacja rodzinna”.
-------------------------------------------------------------------
12.06.2012 r.
Na spotkanie w Siedlisku wybrało się zaledwie troje esperantystów; Janusz Dyda, Kamila Waliczek i Arnold Pitt. Zaskoczeniem był dla nich fakt, że tego dnia obchodzono 750 – lecie Siedliska. W ramach obchodów odbyło się wiele występów grup folklorystycznych z Lubuskiego i Dolnego Śląska. Esperantyści odbyli interesujące rozmowy z wójtem gminy (z Arnoldem Pittem rozmawiał po angielsku) i dyrektorem miejscowego zespołu szkół.
------------------------------------
6.10.2012 r.
Andrzej Banaś otworzył zebranie w Zielonej Górze i w związku z rezygnacją W. Kujaczyńskiej wnioskował o wybór nowego przewodniczącego. Zaproponował aby funkcję tę przyjął Janusz Dyda. Propozycja została przyjęta zarówno przez wskazanego jak i pozostałe 10 osób obecnych na zebraniu. Specjalnym wydarzeniem tego spotkania był udział Kamili Waliczek i Arnolda Pitta – świeżo poślubionej międzynarodowej pary esperanckiej. W trakcie zebrania ustalono, że zarząd Oddziału wystosuje pismo do Spółdzielni Mieszkaniowej w sprawie odzyskania i ponownego umieszczenia na ścianie bloku zdjętej na czas remontu pamiątkowej tablicy Ludwika Zamenhofa.
Wspomniano o Europejskim Kongresie Esperantystów w Norwegii, w którym uczestniczyło 196 osób, w tym troje naszych członków; Władysława Kujaczyńska, Kamila Waliczek i Arnold Pitt. Janusz Dyda zapowiedział szerszą relację ze swego udziału w Światowym Kongresie Esperantystów w Wietnamie.
-------------------------------------------------------
15.12.2012 r.
W stałym miejscu spotkań – kawiarni „Deja Vu” w Zielonej Górze zebrało się 7 osób. Po raz pierwszy prowadził je nowy przewodniczący Janusz Dyda.
Andrzej Szczudło opowiadał o czynionych przez siebie staraniach zorganizowania spotkania z Leszkiem Sobkowiakiem – esperantystą z rodowodem wschowskim, który w marcu 2013 r. sprowadza do Polski swoją chińską żonę. Opowiedział też o tragicznej śmierci pod Paryżem Jadwigi Rudej – esperantystki ze Wschowy, która od wielu lat mieszkała we Francji i angażowała się w działania w ramach projektu „Morgaux la Printempo”.
-----------------------------------
29.12.2012 r.
We Wschowie odbył się pogrzeb Jadwigi Rudej. Ze strony esperanckiej uczestniczyli w nim Aldona i Andrzej Szczudłowie.
---------------------------------------
10.01.2013 r.
W sprawozdaniu do ZG PZE podano informację, że Lubuski Oddział PZE liczy 16 członków, a w 2012 r. odbyły się 3 zebrania; 31.03., 6.10., i 15.12.2012.
----------------------------------------------
9.03.2013 r.
Spotkanie zdominowane było przez Janusza Dydę, który przywiózł z domu odbiornik telewizyjny i urządził w kawiarni „Deja Vu” prezentację zdjęć ze s swojej podróży do Wietnamu i Chin.
Drugim ważnym wątkiem było omówienie zmian na stronie www.espero.ugu.pl
Andrzej Szczudło i Antoni Beyga zdecydowali się współpracować w celu aktualizacji danych. Witryna lubuskich esperantystów ma też być wzbogacona o wersję w języku esperanto.